niedziela, 1 października 2023

Głośno grający sprawdzony prosty niskonapięciowy energooszczędny tranzystorowy wzmacniacz audio (1984)

To jest z książki starej radzieckiej takiej oto:


Schemat podstawowy będzie takiż:


W praktyce tak to zagra (kanał jutubny Юность Ру):

Zapasowy mirror z filmikiem tutu.

I proszę się nie zrażać faktem, że to na tranzystorach germanowych, bo zastępowanie współczesnym krzemem jak najbardziej jest możliwe. W razie potrzeby zmienić napięcie zasilania i pobawić się wartością rezystora R8 w taki sposób, aby w miejscu spotkania się emiterów tranzystorów V7 i V8 uzyskać napięcie zbliżone do połowy napięcia zasilania. Dioda Д18 to impulsówka germanowa, więc wystarczy wpierniczyć np. BAT 85 lub pokombinować z pospolitą 1N4148.

Jest to bardzo ciekawa topologia beztransformatorowa, dająca relatywnie głośne audio przy bardzo niskim napięciu zasilania (4.5V) i umiarkowanym prądzie spoczynkowym, więc jeśli się komuś nudzi, to zawsze warto poeksperymentować. Układ jest tak pomyślany, że "sam" sobie powiela/podwaja napięcie, dzięki czemu gra zdecydowanie głośniej niżby rozum na to wskazywał. No, mieli w ZSRR kiedyś sakrucko sprytnych inżynierów.

Rezystory ćwierćwatowe, elektrolity na minimum kilkanaście wolt zapakować. Nie wspomniano o impedancji głośnika, ale to można akurat dobrać metodą prób i błędów zaczynając od czterdziestoomowca i schodząc w dół.

Proszę pamiętać, że głośniki, nawet takie o identycznej impedancji i mocy wyjściowej, lecz od innych producentów, wypluwają z siebie różne ciśnienia akustyczne i "grają" z zauważalnie różną głośnością. Najlepiej wypadają wszelkie dawne głośniki radzieckie oraz oryginalne japońskie (np. montowane w telefonach kablowych z funkcją głośnego mówienia i "sekretarkowania" z mikrokasetą, tzn. np. modele "KX..." od firmy "Panasonic").

materiał uzupełniający

W powyższym materiale uzupełniającym znajdziesz również czterotranzystorową wersję wzmacniacza, zasilaną wyższym napięciem, która dostarcza wielokrotnie wyższej mocy, czyli produkuje naprawdę gromki potężny ryk audio.


(Marcin Perliński)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz