sobota, 12 lipca 2025

WBD/DDZ, EP czterotomowa, tom pierwszy, notka encyklopedyczna, PRL, 1983

Kiedy pierwszy raz przeczytałem o zakładzie przetwórstwa szczeciny, to nie dotarło do mnie od razu, że to o "szczotkarnię" chodziło, a ta przecież bardzo uciążliwie szumiała nam swoimi wentylatorami pod oknami, przez całe dziesięciolecia zresztą. Było to na tyle nieznośne, że w SP3 nie dało się normalnie prowadzić zajęć, więc zarząd rzeczonej Spółdzielni Inwalidów "Ślęża" w połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia podjął decyzję o zainstalowaniu odpowiednich tłumików, które do pewnego stopnia zredukowały poziom hałasu.


DZIERŻONIÓW, m. w woj. wałb., u podnóża G. Sowich, nad Piławą (dopływ Bystrzycy). Prawa miejskie przed 1289; od XIV w. dzielił losy → Śląska; w XV-XVII w. ośr. tkactwa; w czasie II wojny świat. podobóz Gross-Rosen; 1945 powrócił do Polski; nazwa Dz. od 1946 dla uczczenia J. Dzierżonia. — 36,3 tys. mieszk. (1980); ośr. przem.; Zakłady Radiowe,,Diora" produkujące odbiorniki radiofoniczne domowe (od 1947), zakłady bawełniane, Silesiana", fabryka krosien, zakłady przemysłu odzież., spoż., metal., zakład przerobu szczeciny; Dz. tworzy wraz z Bielawą i Pieszycami zespół miejski; fragmenty murów miejskich (XIII w.); kościoły: got. (XV w.) i neoklasycyst.  (XVIII w.); kamienice z XVII-XIX w.


Powyższa notka ma jak dla mnie ogromne znaczenie historyczne, ponieważ wpisy encyklopedyczne z czasów PRL są obecnie zwalczane systemowo na poziomie poststyropianowo-solidaruchowym.


ostatnie logo "szczotkarni', późne lata dziewięćdziesiąte XX wieku, miotła z oprawą na kij gwintowany, nadal mam i zamiatam w kotłowni



(Marcin Perliński)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz