okładka wydania z roku 1971 |
Dla wielu ludzi dziełko Kisieliowa ma obecnie status kultowy i nostalgiczny. Oto historia dziewczynki wychowywanej przez mamę i ojczyma, mieszkającej w bardzo ciasnym mieszkaniu i interesującej się chemią. Nie jest to chyba opowieść nadmiernie wyraźnie nacechowana ideologicznie, a wręcz przeciwnie! Pasja, idealizm, przyjaźń, ambicje, zjawiska typowe dla tzw. "trudnego wieku" to główne determinanty tegoż tekstu, do którego odnosiłem się już w innym blogowpisku.
Pierwsze wydanie ukazało się w roku 1966 i było wznawiane kilkukrotnie. Po polsku wydrukowano totoż jako "Pamiętnik Oli" (1972, 1975) i miałem przyjemność kilkukrotnie czytać tę edycję w dzieciństwie.
A obecnie konsumuję online i słucham poprzez syntezator mowy w oryginale (niestety z alfanumeryką OCR, która nie zawiera literki "jo", ale i tak jestem zadowolony, bo od pewnego poziomu zaawansowania nie jest to naprawdę żadną niedogodnością).
Klasyka współcześniejszej literatury jest we wschodniosłowiańskim obszarze językowym dostępna bezpłatnie z możliwością czytania online lub pobrania w formie plikowej i stanowi to niewątpliwie okoliczność raczej dość pozytywnie świadczącą o tamtejszym paradygmacie oświatowym.
Zachęcam do nauki!
AKTUALIZACJA 1: jest także darmowy audiobook (1974), alternatywnie jako pobieralny mirror, plus jeszcze niezależny zapasek
AKTUALIZACJA 2: film (1968)
(Marcin Perliński)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz