piątek, 3 marca 2023

Posłuchaj czasem także i tego, co aktualnie mówi druga strona, czyli podszlifuj język Puszkina


Nie ma chyba sensu przekonywanie, że nauka języków obcych na bazie źródeł autentycznych jest bezcenna, ważna, pożyteczna i celowa.

Rosyjska (oczywiście rządowa) stacja informacyjna Вести ФМ nadaje w paśmie UKF (odbiór na falach ultrakrótkich na terenie Rosji), na falach średnich (1413 kHz, słychać czasem wieczorami/nocami również w Polsce), jako dodatek do rosyjskiego naziemnego multipleksu telewizyjnego DVB-T2 oraz przez Internet.

Wiadomości radiowych można słuchać na żywo, nagrywać je sobie, by potem wielokrotnie odsłuchiwać, "wyłapywać" słownictwo, robić notatki, utrwalać leksykę, "oswajać się" z językiem itd.

Nagrywanie z Internetu robimy przy pomocy odpowiedniego oprogramowania. Osobiście na smartfonie korzystam z naprawdę archaicznej aplikacji Streaming Radio Recorder (LudwigApp Design), którą zainstalowałem wprost z pliku APK. Nie zachęcam jakoś szczególnie do tego zabytkowego i współcześnie mało aktualnego softu, bo przecież są inne nowsze, dostępne również w Sklepie Google Play

 



Adres strumienia wykorzystałem taki oto:     

http://icecast.vgtrk.cdnvideo.ru/vestifm_mp3_64kbps

Musiałem go wprowadzić "ręcznie na piechotę' (kopiuj/wklej), a kiedy rozległ się dźwięk, nacisnąłem klawisz nagrywania. Po zakończeniu rejestracji dźwięku plik audio odnalazłem w specjalnym dedykowanym folderze z nagraniami (dostępny z poziomu aplikacji lub poprzez dowolny zewnętrzny menadżer plików).

Oto przykładowe nagranie (typowy "północny" hymn państwowy, wiadomości, prognoza pogody).

Osoby nie zamierzające się katować "ręcznym rzeźbieniem" zawsze mogą słuchać tej stacji wprost z dedykowanej strony strumieniującej — niestety tylko z jej poziomu, bo dostęp do właściwej strony domowej jest obecnie zablokowany (nie wiem dokładnie, czy za sprawą naszych władz czy na skutek decyzji samych Rosjan).

A wszyscy ci, którzy preferują słuchanie oraz nagrywanie na komputerze "windzianym", niech sobie zainstalują niewielki i niekłopotliwy programik ScreamerRadio (to jest starsza i lepsza bezproblemowa wersja, przetestowana pomyślnie na Viście oraz "siódemce").

 

 

Użytkownicy Linuksa także nie powinni być poszkodowani, bo można korzystać z Mplayera z poleceniem mplayer https://path_to_stream -dumpstream -dumpfile outFileName (wprowadza się toto w terminalu, czyli z linii komend), streamrippera (także konsolowo), sięgnąć po uniwersalny działający graficznie "kombajn do wszystkiego", czyli do VLC, a mój użytkowany od lat Puppy Linux Precise posiada bardzo wygodne "fabrycznie wbudowane", także graficzne, narzędzie do słuchania i nagrywania strumieni radiowych o nazwie pupRadio/pupTelly:

 

 

Linux dysponuje ogromną gamą różnych narzędzi do słuchania i nagrywania internetowych strumieni audio, więc najlepiej "pokopać" w repozytoriach swojej własnej dystrybucji "pingwinowej".

Może przyda się również i dziennikarzom, socjologom, naukowcom, analitykom politycznym, wykładowcom, nauczycielom, tłumaczom, blogerom, lektorom, samoukom, ludziom naprawdę ciekawym świata itd. itp.

 

(Marcin Perliński)




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz