czwartek, 16 marca 2023

Quick Copper — jedyna apka androidowa, która po ludzku rysuje normalne schematy elektroniczne

Jeśli ktoś uważa, że w Sklepie Google znajdzie normalną ludzką aplikację do rysowania klasycznych zwykłych schematów elektronicznych, to się myli. Jest dobry soft do schematów elektrycznych (nie elektronicznych!!!) oraz cała masa symulatorów obwodów czy niewygodnych kombajnów CAD, ale nie ma czegoś małego, przejrzystego i prostego, porównywalnego np. z desktopowym windzianym sPlanem itp. 

Na szczęście udało mi się znaleźć zewnętrzne pozagooglowe repozytorium, gdzie natknąłem się na plik APK z troszkę starszym softem o nazwie Quick Copper, śmigającym jednakże nadal normalnie pod Androidem 11 (i pewnie pod nowszymi), więc radość moja była i jest przeogromna, bo już zaczynałem wątpić w ludzkość. 

Narzędzie to opracował przed laty jakiś rosyjski programista. Jest darmowe, po polsku, bez reklam i nie zawiera w sobie (raczej) żadnych niemiłych niespodzianek, choć może warto byłoby toto jeszcze na wszelki wypadek przeskanować jakimś antywirusem czy czymś podobnym (to taka rada dla najbardziej paranoicznie przezornych). Przed momentem sprawdzałem tenże plik poprzez przeglądarkową wersję narzędzia VirusTotal i nie znalazł on jakichkolwiek zagrożeń (ma on tenże plik w swojej bazie danych na tzw. białej/zielonej liście już od marca roku 2022).

 

tak toto wygląda


miękki migacz na jednym tranzystorze

Łatwo się rysuje, obraca elementami, przewody łączące powstają automatycznie (wystarczy kliknąć na początku i końcu połączenia). Opisy i wartości wprowadzamy poprzez zaznaczenie elementu i szufladę w lewym górnym rogu. Oporniki mają normalny europejski krój, czyli bez paskudnych amerykańskich zygzaków. Tranzystory w momencie dodawania ich do schematu mogą mieć doprecyzowany styl (bez kółek lub z nimi), kondensatory elektrolityczne dają się narysować również z pogrubionym plusem (także poprzez wybór stylu w momencie pierwszego osadzania). Apka dysponuje pełną funkcjonalnością rysowniczą, dzięki której można ją wykorzystać także jako wdzięczne i wygodne narzędzie kreślarskie.

W opcjach programu można ustalić rozdzielczość, do jakiej będą eksportowane efekty naszej pracy, a także wybrać styl/wygląd interfejsu.

PRZYPOMINAM O REGULARNYM BIEŻĄCYM TWORZENIU KOPII ZAPASOWYCH ORAZ ROBOCZYCH EKSPORTÓW NASZYCH AKTUALNYCH PROJEKTÓW/SCHEMATÓW — LEPIEJ JEDEN BACKUP/EKSPORT ZA DUŻO NIŻ JEDEN ZA MAŁO!!!

Zachęcam bardzo i polecam! Jak dla mnie to prawdziwy rarytas.


(Marcin Perliński)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz