sobota, 28 czerwca 2025

Powrót do DOS-a z pełnym smaczkiem i nostalgią i choćby na chwilę (podosuj-se-1-1)

A ze siedem lat temu robiłem paczkę nostalgiczną dla użytkowników Puppy Linuksa, a dziś pomyślałem, że pewnie użyszkodnicy innych systemów operacyjnych też może by chcieli se tego dawnego klimatu zasmakować. 

Emulator pobieramy tutu i instalujemy na kompie. Paczka uniwersalna interoperacyjna podosuj-se (poszerzona między innymi o katalog tranzystorów, z którego korzystam regularnie nawet do dziś) do zassania stądże.

 

Opisy ważniejszych składników --->

 

acrobat - czytnik PDF

biorytm - rysuje biorytmy i określa biozgodność dwóch osób; programik pierwotnie działał z baaaaardzo mało popularnym kodowaniem polskich znaków DH (Dom Handlowy cośtam) i musiałem wstawić międzymordzie dla najpopularniejszego standardu Latin 2 (po zakończeniu aplikacja samoczynnie wróci z DH do Latin 2)

english - do nauki angielskiego

german - do nauki niemieckiego, niemieckie znaki wbudowane przez F9, z LEWEGO alta; najbardziej profesjonalni germaniści mogą także wejść do katalogu DOS i odhaszować sobie ( = usunąć średnik) drugą linię w pliku german.bat - będzie wtedy uaktywniony niemiecki układ klawiatury (klawisze Z oraz Y odwrócone plus cała dalsza gama odstępstw, ale germaniści to akurat przeważnie właśnie tak lubią)

historia - do nauki historii

iqtest - test na inteligencję (po angielsku)

mapa - mapa Polski z wyznaczaniem tras i obliczaniem kosztów paliwa

mario - kultowa gierka
 
matema - niezły kombajn do obliczeń, wykreślań, wbudowany porządny kalkulator

nc - Norton Commander, najpopularniejszy manager plików (z pakerem i depakerem ZIP oraz niezłym edytorem tekstowym)

oio - ówczesny PIM (planowanie terminów itd.)

pcview - przeglądarka plików graficznych z konwerterem i resizerem

polonus - polska nakładka na dBase III, opracował sam Pan Roland Wacławek (tak, tak - to ten sam gościu, który w Młodym Techniku publikował projekty prostych odbiorników radiowych); program korzysta z nieco mniej popularnego kodowania polskich znaków o nazwie Mazovia, więc Pan Roman Krajewski z II LO w Dzierżoniowie, który kiedyś sprezentował mi Polonusa, dopisał do niego międzymordzie, aby działało to z Latin 2 (polskie znaki z klawisza LEWY alt), a ja dopisałem subrutyny trwale powracające do Latin 2 po zakończeniu programu; wyjście z programu po wpisaniu polecenia QUIT

qpro - arkusz kalkulacyjny, częściowa pseudopolonizacja już pod maską (można pisać/drukować po polsku w komórkach, o ile zdefiniujemy je z czcionką nie bitstreamową, czyli np. z Roman czy Roman Light - niestety trzeba to każdorazowo robić ręcznie dla wybranego zakresu komórek)

qvpro - szybka przeglądarka plików graficznych

rar - znany archiwizer (i menadżer plików równocześnie), oczywiście nim akurat nie rozpakujesz pliku DOS.rar, ponieważ został skompresowany nowszą wersją 5

reakcje - reakcje chemiczne, wersja demo, ale i tak bardzo obszerna
 
skyglobe - planetarium, lokalizacja ustawiona dla miasta Utrecht

tranz - mój ulubiony i do dziś często użytkowany katalog tranzystorów z roku 1994; uwaga: BD135 jest źle opisany, a BC147 niejednoznaczny


No i kilka screenów --->


















 

Bardziej ogarniętym technicznie ludziskom szczerze rekomenduję! Przeglądanie proponuję zaczynać od składnika witaj. Dostępne subskładniki (= polecenia) takie oto ---> acrobat, biorytm, coil, cw104, english, ecd31, german, hex2bin, historia, iqtest, mapa, mario, matema, nc, oio, pcview, polonus, qpro, qvpro, rar, reakcje, skem, skyglobe, tag, tranz, uczen, witaj, word, yagi, zjeb.

Końcowa sekcja pliku konfiguracyjnego na przykładzie DOSBox 0.73 na Win 7 (64 bity) w dziale autoexec i przy założeniu, że użytkownik Ewa ma podosuj-se w podkatalogu DOS --->

 

[autoexec]
# Lines in this section will be run at startup.

mount c C:\Users\Ewa\DOS
c:
witaj

Gdyby ktoś chciał skorzystać z mojego całego pliku konfiguracyjnego, to proszę bardzo. W pliku tym już jest ustawione wpasowanie proporcji ekranu z 4:3 do 16:9 i odpalanie w pełnym oknie (jak w prawdziwym dawnym kompie z DOS-em). Screenshoty robimy przez CTRL+F10, przełączanie widoku LEWY ALT+ENTER, wyjście poprzez wpisanie polecenia exit.

 

(Marcin Perliński)



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz