wtorek, 10 września 2024

Uniwersalny dopał 30 ... 100 ... 200 MHz (z 20 mW robi do 1 wata)

To się ukazywało w wielu książkach i czasopismach, więc obecnie nawet trudno ustalić, kto pierwszy totoż opracował.

kondzior między L2 i rezystorem dziesięcioomowym ma mieć 1 nF

Tranzystorów można użyć wielu różnych, o ile nie są podróbką (np. 2N5109 to obecnie same skośnookie malowanki, które mogą działać poprawnie lub nie). Na 30 MHz (w tym w obrębie tzw. CB-radia) proponuję posłużyć się BSX59. W zakresach CCIR nadal można "od biedy" próbować używać BSX59 (z napięciem zasilania ewentualnie podniesionym do 18 woltów i z dobrym odprowadzeniem ciepła w postaci dość rozłożystego radiatora), a na wyższym VHF czymś w rodzaju radzieckich tranzystorów VHF/UHF z serii KT9... o parametrach zbliżonych do proponowanego MRF227.

Obudowę ekranować, zasilanie ofiltrować, rezystor wyjściowy najlepiej od razu przynajmniej półwatowy, wejściowy na zasilaniu przynajmniej jednowatowy, a kondziory we/wy także raczej w miarę możliwości ciut lepsze (najlepiej mikowe). Dla zakresu 30 MHz wystarczy "zwykła" dioda impulsowa 1N4148. Dla wyższych zakresów proponuję poszukać zalecanej FD700 lub pokombinować z impulsowymi sygnałowymi "szotkami" (można także próbować wpierniczyć dwie "szotki" w szeregu, czyli jedna za drugą).

Radiomaniacy chcący zwiększyć moc swojego transmiterka FM CCIR mogą z powodzeniem podłączyć niniejszy dopałek do np. takiego układu:

na cewce L1 kondensator oznaczony jako "15" ma oczywiście pojemność 15 pF

Umiejętność budowania takich wzmacniaczy może się również przydać licencjonowanym krótkofalowcom, którzy zamierzają wykonać podobny układ na pasmo dziesięciometrowe lub dwumetrowe.


(Marcin Perliński)


materiał źródłowy 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz