Oczywiście koncepcja i realizacja nie różni się znacząco, od tego, co stosujemy współcześnie czy od tego, co jest wymagane w ramach części technicznej egzaminu krótkofalarskiego.
Na powyższych schematach jest jeszcze obecnie trochę "niemodny" przedwojenny symbol bezpiecznika topikowego, jednak osoba inteligentna powinna od razu się domyślić, o co "biega". Wartości w milihenrach oraz henrach (= są umieszczone odpowiednie oznaczenia) oraz mikrofaradach. Rezystancja w omach.
Źródłem tejże nadzwyczaj potrzebnej uniwersalnej wiedzy ogólnej jest archiwalny "Kalendarzyk radiotechniczny" międzywojennej wileńskiej firmy "Elektrit Radio" na lata 1937 oraz 1938.
Skany wykonał oraz oczyścił kolega Roman (SP5LJ). Zachęcam do regularnego odwiedzania jego zachomikowania.
A unikalną perełką jest niewątpliwie usuwanie zakłóceń powstających na stykach klasycznego elektromagnetycznego mechanicznego dzwonka elektrycznego "z młoteczkiem" czy baaardzo zabytkowego aparatu do elektromasażu, co ma przecież także bezpośrednie przełożenie na klaksony czy silnikowe instalacje zapłonowe z przerywaczem elektromechanicznym. Ciekawe, ile takich "starożytnych" dzwonków czy "palców rozdzielacza" jest jeszcze w użyciu ...
Zachęcam do "rzucenia okiem".
UWAGA NA WYSOKIE NAPIĘCIE!!! SKONSULTUJ SIĘ Z ELEKTRYKIEM Z UPRAWNIENIAMI!!! MOŻLIWOŚĆ WYWOŁANIA POŻARU LUB NATYCHMIASTOWEJ ŚMIERCI!!! UKŁADY NIE NADAJĄ SIĘ DO WYKORZYSTANIA PRZEZ WSPÓŁCZESNE DZIECI ORAZ MŁODZIEŻ!!!
(Marcin Perliński)