piątek, 29 września 2023

Optotriak oraz triak zamiast przekaźnika

Czyli nie będzie się nic zużywać mechanicznie. Optotriak oczywiście najlepiej taki, który ma zdolność wykrywania przejścia przez zero, czyli obecnie raczej każdy dostępny na rynku powinien już mieć taką funkcję "na pokładzie". Dioda LED wbudowana w optotriaka nie powinna dostawać napięcia wyższego niż 1.5 V (w razie jakichkolwiek wątpliwości proszę zajrzeć do "dejtaszita"). Dla poniższego modelu optotriaka oraz przy założeniu, że układ jest zasilany napięciem 12 V, rezystor ograniczający dla podczerwonej diody LED, wbudowanej w "bebechy" optotriaka, będzie miał wartość jednego kilooma. Rezystor tenże nie jest przedstawiony na schemacie, więc należy go dodać samodzielnie (szeregowo na linii zasilającej np. anodę diody LED).

rysunek: Dariusz Cichoński (PE 6/1999)

Mam na chacie jakiś stary sterownik kotła CO (który działał niegdyś w dzierżoniowskim młynie) i zauważyłem że w tymże urządzeniu zastosowano dokładnie taki sam "patent".

Uwaga!!! Powyższy układ może trwale okaleczyć, zabić na miejscu lub wywołać pożar, więc wszelkie samoróbki zawsze konsultuj z elektrykiem z uprawnieniami!!! Projekt absolutnie nie nadaje się do wykonania przez współczesne dzieci oraz młodzież!!!

obowiązkowy materiał uzupełniający 

tak dobiera się opornik dla diody IR (LED) wbudowanej w bebechy optotriaka 


(Marcin Perliński)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz