piątek, 22 września 2023

Trawienie płytek drukowanych w chlorku żelazowym — proporcje, czas, metodologia

W pierwszym tomie "Poradnika radioamatora" (praca zbiorowa, WKŁ, wydanie drugie, 1984, str. 57) jest bardzo interesująca oraz wyczerpująca wzmianka na tenże temat:

Tę część wspomnianej publikacji opracował Pan mgr inż. Andrzej Mickiewicz i chwała Mu za to.

Metod trawienia jest wiele, ale chlorek to chlorek i litrowa flacha przechowywana w ciemnym i raczej chłodnym miejscu może wystarczyć nawet i na 10 lat umiarkowanie intensywnego "majsterkowiczowskiego" stosowania, o ile tworzymy cieniutkie izolacyjne konturowe odgraniczające przerwy-obrysy między powierzchniami przewodzącymi (= ścieżkami czy wysepkami). Jest to fenomenalnie oszczędny i dający naprawdę bardzo dużo pożytecznej i pożądanej ekranującej masy RF "patent", jaki wymyślił Pan Henryk Wydmuch (SP3JCG). Proszę mieć zawsze na względzie, że chlorek żelazowy definitywnie i nieodwracalnie plami ubrania, więc "nie upapraj się jak świnia". Dziadowska odzież na sobie, rękawiczki gumowe, a nawet okulary ochronne wcale nie będą przesadą!!!


płytka wykonana w "ekonomiczny" oraz mocno "proradiowy" sposób, dzięki któremu flacha chlorku wystarczy na naprawdę długie lata (pomysł, wykonanie oraz fotka: Henryk Wydmuch SP3JCG)

Aha, kto nie ma dostępu, do chlorku żelazowego czy popularnego obecnie wytrawiacza B327, to korzysta z równie dobrego i sprawdzonego "ludowego" sposobu domowego:
opracowanie: elektrodowicz "Bogdan 6"

Gdyby na chacie nie było kwasku cytrynowego, a byłby ocet, to zobacz tutu (lub zapasowy mirror). Roztwór sporządzony metodą "octową" regeneruje się przez dodanie niewielkiej ilości soli kuchennej i można go przechowywać, a kiedy straci już dokumentnie swą moc trawiącą, to wrzucamy do niego kilka kulek z pogiętej folii aluminiowej oraz trochę sody, co go po kilkunastu minutach bezpiecznie zneutralizuje i zutylizuje, więc będzie można, tylko samą ciecz oczywiście, nawet i "w bardaszce spuścić".


Współcześnie najpopularniejszy niedrogi wytrawiacz B327 daje obiektywnie rzecz biorąc najlepszej jakości ścieżki i krawędzie, ale należy używać go "na ciepło", jako płyn przechowywać tylko przez bardzo ograniczony czas i nie zamykać sporządzonego roztworu w całkiem szczelnie i na amen zakorkowanych butelkach.




(Marcin Perliński)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz