poniedziałek, 4 grudnia 2023

Moja ulubiona sonda logiczna TTL, konwertowalna na wiele dalszych układów automatyki domowej (komparacja okna, 1985)

To jako siódmoklasowa chłopaczyna od znajomej pracującej w miejskim zarządzie dzierżoniowskiego "Ruchu" (tuż przy szkole muzycznej) pewnego dnia otrzymałem wiosną Roku Pańskiego 1985, gdyż akurat "Młody Technik" w "zwykłych" kioskach zazwyczaj niezbyt długo był dostępny i trzeba było mocno "polować", żeby nam sprzed nosa nie sprzątnęli.

Oto układ, który śmiga zawsze bezbłędnie:


Większość ludzi uważa, że komparator czy dyskryminator okna to tylko na 555 czy opampie się robi, a obecnie młodzież bez "andrutina" się chyba nawet nie odważy do tego "dotykać" (o ile zechce się parać elementarną elektroniką). Jednak okazuje się, że nie tylko po nowemu można! 

Dwa tranzystory, dwa potencjometry montażowe i dwie diodki LED. Jednym "peerkiem" ustalamy poziom dla "zera logicznego", a drugim "logiczną jedynkę". Kiedy napięcie na wejściu osiągnie lub przekroczy wartość np. 2.4 V, to zaświeci się "lewa" (na schemacie) dioda LED, a kiedy spadnie poniżej np. 0.8 V, to rozjaśni się diodka "prawa".

Bardzo łatwo można przerobić totoż na kolejne układy "analogowej do bólu" automatyki domowej czy przemysłowej, bo jakiż to problem zamiast diodek LED dać układy wykonawcze (np. w postaci gasikowanych przekaźników czy optotriaków i triaków) i uzyskać bardzo automatyczny prostownik samochodowy z pełnym cut-offem zabezpieczającym przed zbyt głębokim rozładowaniem akumulatora na skutek jego permanentnego obciążenia na stałe podłączoną żarówką oświetlenia awaryjnego w naszym przeciwatomowym bunkrze (np. próg odcięcia obciążenia poniżej 11 V na akumulatorze) oraz zabezpieczeniem przed przeładowaniem i gazowaniem elektrolitu (= np. próg odcięcia ładowania powyżej 14 V osiągniętych na "klemach" akumulatora). Adaptację do nieco wyższych napięć uzyskamy stosując odpowiednie dzielniki napięcia lub dokonując innych modyfikacji układu (możliwości jest naprawdę wiele).

Aha, z tegoż samegoż numeru "Młodego Technika" wykonałem mój nieodzowny podręczny próbnik uniwersalny.

materiał uzupełniający


(Marcin Perliński)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz