środa, 19 kwietnia 2023

Zrozumieć indukcyjność cewki (2) — niezbędnik katalogowy, czyli Polfer (7x7, 12x12, 12x28, rdzenie), Toko, Neosid, Xicon, Denco, Murata, Amidon, trafka dopasowujące i głośnikowe z czasów PRL

Mając już wstępne wiadomości cewkologiczne warto poszerzyć swoją własną domową podręczną kolekcję materiałów o dane fabryczne, czyli katalogowe, bo ułatwia to poruszanie się po obszernościach wiedzy elektronicznej i radiotechnicznej.

pobierz/przejrzyj paczkę zbiorczą (prawie 70 MB)

(zapasowy mirror)

W powyżu nie tylko cewki i trafka, ale i rdzenie oraz rezonatory, które bezpośrednio łączą się z radiowariactwem, a zwłaszcza z superheterodynami. Jako wisienkę na torcie dokooptowałem materiał o "samodzielnym wystrugu" filtrów pośredniej częstotliwości dla pasma UKF. Nie doklejałem jedynie wiedzy z lat pięćdziesiątych XX wieku (oraz dawniejszych), kiedy filtry pośredniej częstotliwości do superheterodyn robiono poprzez umieszczenie na bakelitowym patyczku dwóch nieekranowanych krążkokształtnych cewek nawijanych koszykowo i oddalonych od siebie o kilka centymetrów, ponieważ zamierzam im kiedyś poświęcić odrębny materiał nostalgiczno-historyczny.

Zbierałem to latami i zakładam, że niejednej osobie może się przydać. 

W folderze "amidonowym" mały prezent w postaci darmowego windzianego programiku do obliczania parametrów indukcyjności wykonywanych na rdzeniach pierścieniowych Amidon (i podobnych, także mniej powszechnych SIFERRIT, WE Ferrit czy Ferroxcube) oraz wszelkich innych toroidach "niemarkowych", przy czym "na upartego" programik tenże można wykorzystywać także w odniesieniu do innych rdzeni typu zamkniętego, czyli również i kubkowych czy dwuotworowych. Aplikacja ta zasuwa również pod Linuksem (poprzez Wine).

 


Programik powyższy jest dziełem nieżyjącego już krótkofalowca niemieckiego Wilfrieda Burmeistera (DL5SWB). Obecnie softem tymże opiekuje się Klaus Warsow (DG0KW). Jest to niewątpliwie najlepsze tego typu narzędzie na świecie (i zawiera kilka dodatkowych funkcjonalności, których na pierwszy rzut oka nie widać, np. moduł do obliczania rezonansu L <---> C <----> f i inne pożyteczności typu kalkulator cewek powietrznych jednowarstwowych, a nawet indukcyjności pojedynczych przewodów).

(Marcin Perliński)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz