sobota, 21 października 2023

Detektor superreakcyjny dla pasma 10-metrowego (28 ... 30 MHz) — na właściwym tranzystorze germanowym będzie zawsze kilkukrotnie czulszy od "krzemiaka"

To jeszcze z roku 1965. Polską "zajawkę" na podstawie prasy niemieckiej zrobił Pan Zbigniew Faust we własnej osobie.

W układzie LC nie ma opisu indukcyjności, ponieważ należy toto sobie wyliczyć samodzielnie. Z moich pobieżnych analiz wynika, że będzie to około 0.91 mikrohenra (µH). Cewka powinna mieć rdzeniuszek-pokręcuszek. Odczepy robimy mniej więcej proporcjonalnie według rysunku. Dalsze/inne germanowe zamienniki tranzystora AF135 można znaleźć tutu.

źródło pierwotne: "Funktechnik" 1/1965

Przypominam, że robienie tego samego układu na tranzystorze krzemowym zmniejszy czułość tegoż odbiornika około 4 ... 6-krotnie. Jeśli ktoś nie może żyć bez krzemu, a chciałby uzyskać (= utrzymać) rozsądną i bardzo wysoką czułość na poziomie pojedynczych mikrowoltów, powinien zainteresować się krzemowymi tranzystorami "gigahercowymi". Jeśli uda się skutecznie zwalczyć wzbudzenia, które na pewno będą bardzo dokuczliwe, to jest szansa na "ukrzemowienie". Zwalczanie wzbudzeń to zakładanie koralików ferrytowych na emiter (lub bazę i emiter) oraz zmniejszanie wartości napięcia zasilania.


(Marcin Perliński)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz