sobota, 10 sierpnia 2024

Zrób radziecki test logiczno-spostrzegawczościowy i sprawdź, czy dostałbyś posadę w KGB

Tylko 4 procent populacji było w stanie poprawnie odpowiedzieć na wszystkie osiem pytań. Najlepsi faktycznie byli przyjmowani do KGB lub pokrewnych resortów siłowych ZSRR. Test obrazkowy nie był oczywiście jedynym egzaminem, ale bardzo wysoka nota za jego wykonanie z pewnością była jednym z bardziej decydujących atutów w ramach rekrutacji.

źródło grafiki: pikabu.ru

PYTANIA DO ILUSTRACJI:

1. Jaką porę dnia/godzinę przedstawia rysunek?

2. Czy na rysunku ukazano wczesną wiosnę czy późną jesień?

3. Czy ta rzeka jest żeglowna, tzn. dostępna dla statków?

4. W jakim kierunku płynie rzeka? (na południe, północ, zachód czy na wschód)

5. Czy rzeka w pobliżu brzegu, gdzie znajduje się łódka, jest głęboka?

6. Czy w pobliżu jest most?

7. Czy daleko stąd do linii kolejowej?

8. Czy żurawie lecą na południe czy na północ?


(P)ODPOWIEDZI:

1. Kierunek padania cieni (promienie słoneczne od strony południowo-wschodniej) wskazuje na przedpołudnie między godziną 8:00 i 10:00. Kierunki geograficzne można określić na podstawie obserwacji aktualnej pory roku (= prace polowe, brak liści na drzewach, czyli wiosna) oraz zachowania się klucza żurawi na niebie (= patrz dalsze odpowiedzi). Jest to niewątpliwie najtrudniejsze pytanie w ramach testu.

2. Na polu widać traktor z siewnikiem. Siewy odbywają się późną jesienią i wczesną wiosną. Na drzewie i krzewach nie ma resztek suchych liści, więc jest to wczesna wiosna.

3. Rzeka jest żeglowna i dostępna dla statków, ponieważ na wysokości krzewów widzimy specjalną boję oznaczającą kierunek prądu rzeki, a takie boje umieszcza się tylko na rzekach żeglownych. 

4. Wspomniana boja składa się z kopuły oraz trójkątnej podstawy pływakowej, która posiada tępy oraz ostry (szpiczasty) bok. Ostry bok (słabo widoczny na ilustracji) "celuje" pod prąd, czyli rzeka napiera na niego, a dodatkowo rysunek ukazuje prądy opływające boję (bo tak, a nie inaczej, załamują i rozwidlają się "smugi" na powierzchni lustra wody). Kierunek biegu rzeki jest zatem od krzaków do kładki i łódki, czyli z północy na południe, czyli przeciwnie do kierunku lotu klucza żurawi (który udaje się na północ, bo jest wiosna).

5. Rzeka jest w tym miejscu głęboka i świadczy o tym przede wszystkim długość żyłki między spławikiem a haczykiem wędki, którą trzyma chłopiec. W przypadku płytkich akwenów ta odległość byłaby niewielka, a na rysunku jest bardzo znaczna, więc i głębokość wody jest niemała.

6. Przystań, kładka, łódka oraz podążający do pracy/przeprawy ludzie (= kolejarz z latarnią naftową) świadczą o tym, że w pobliżu nie ma mostu.

7. W pobliżu musi się znajdować linia kolejowa, bo widzimy umundurowanego kolejarza z sygnałową pozycyjną latarnią naftową. Na podstawie "całokształtu" można wydedukować, że człowiek tenże mieszka i pracuje w pobliżu linii kolejowej.

8. Skoro jest wiosna, to żurawie lecą na północ.


Zachęcam do wypróbowania niniejszego testu na uczniach, studentach, rodzinie, znajomych itd.


(Marcin Perliński)


 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz